Nencki w mediach

 • We czwartek 16 listopada 2017 o godzinie 7.30, w kanale telewizyjnym TVP3 Warszawa, w programie "Warszawski dzień" red. Anna Piotrowska rozmawiała z dr hab. Tomaszem Wilanowskim z Instytutu Nenckiego. Rozmowa dotyczyła patentu uzyskanego przez panią Kikulską i pana Wilanowskiego, genetycznych predyspozycji do zachorowania na różne choroby oraz korzyści profilaktycznych i leczniczych wynikających z zastosowania metod medycyny personalizowanej.

  Link do audycji: http://warszawa.tvp.pl/34838340/16112017

  Więcej
 • W sobotę 30.09.2017 o godzinie 14.05 w Radiu TOK FM, w ramach cyklu "Radiowa Akademia Nauk" red. Karolina Głowacka rozmawiała z dr hab. Tomaszem Wilanowskim z Instytutu Nenckiego oraz z prof. dr hab. Zbigniewem Gaciongiem z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Więcej
 • Niedawno Instytut Nenckiego odwiedziła ekipa telewizyjna TVP2 realizująca program popularnonaukowy Sonda 2.
  Program dotyczył sztucznej inteligencji, a Michał Bola i Marek Wypych z Pracowni Obrazowania Mózgu IBD wzięli w nim udział w roli ekspertów od świadomości i mózgu.
  Odcinek Sondy z udziałem badaczy z IBD obejrzeć można pod linkiem: http://vod.tvp.pl/24249931/odc-3

  Więcej
 • Dnia 16.07.2015 (godz. 21.20) w Radiu TOK FM, w ramach cyklu „Radiowa Akademia Nauk” red. Karolina Głowacka rozmawiała z dr hab. Tomaszem Wilanowskim z Instytutu Nenckiego oraz z dr Joanną Sułkowską z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem rozmowy była konferencja EMBO Young Scientists Forum, która odbyła się w dniach 2-3 lipca 2015 w Instytucie Nenckiego.

  http://audycje.tokfm.pl/odcinek/Miejsce-do-nauki-i-inspiracji-dla-mlodych-naukowcow-po-konferencji-EMBO-Young-Scientists-Forum-Radosnie-opowiadaja-dr-Joanna-Sulkowska-i-dr-hab-Tomasz-Wilanowski/27794

  Więcej
 • W Gazecie Wyborczej (11.02.2015) ukazał się artykuł red. Ilony Godlewskiej o interdyscyplinarnym projekcie „Regennova”, w który zaangażowane są: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Nenckiego, a także dwie firmy biotechnologiczne – MedVentures z Poznania i Pro-Science Polska z Gdyni.

  Badania dotyczą pięciu oryginalnych substancji czynnych, stanowiących ciekawe rozwiązania biotechnologiczne. Efektem ma być innowacyjny lek przyspieszający gojenie ran.

  Testowaniem badanych związków bezpośrednio na skórze i na centralnym układzie nerwowym myszy zajmie się zespół dr. Artura Czupryna z Instytutu Nenckiego

  Projekt uzyskał 17 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

  Więcej
 • Dnia 1 listopada 2014, w Radiu TOK FM, w ramach cyklu „Człowiek 2.0.”, red. Jan Stradowski rozmawiał, między innymi, z Iloną Kotlewska, doktorantką w Pracowni Psychofizjologii, o książce "Przyszłość umysłu" autorstwa Michio Kaku - fizyka i futurologa”.

  Więcej
 • Dnia 16 maja 2014 w Programie I Polskiego Radia, w ramach cyklu „PROBLEM Z GŁOWY”, red. Katarzyna Kobylecka rozmawiała, między innymi, z dr Pawłem Boguszewskim. o książce Simona Barona-Cohena – „Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa”.

  Więcej
 • Dnia 29 kwietnia 2014 w porannym Programie III Polskiego Radia „Zapraszamy do Trójki”, red. Jakub Witkowski rozmawiał z dr Pawłem Boguszewskim z Instytutu Nenckiego o badaniach Pam Mueller i Daniela Oppenheimera z Princeton University nad prymatem notatek robionych długopisem, nad wersją elektroniczną.

  Więcej
 • Dnia 26.04.2014 (godz. 23.10) w Programie I Polskiego Radia, w ramach cyklu „Magazyn Europejski Plus” red. Artur Wolski rozmawiał z prof. Urszulą Wojdą, z Pracowni Badań Przedklinicznych Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego, o badaniach nad przyczynami i przebiegiem choroby Alzheimera.

  Więcej
 • Dnia 17.04.2014 (godz. 21.10) w Radiu TOK FM, w ramach cyklu “Radiowa Akademia Nauk” red. Karolina Głowacka rozmawiała z dr hab. Tomaszem Wilanowskim z Instytutu Nenckiego o farmakogenomice.
  Audycja dostępna pod adresem: http://audycje.tokfm.pl/audycja/104

  Więcej
 • Dnia 8.03.2014 (godz. 23.10) w Programie I Polskiego Radia, w ramach cyklu „Magazyn Europejski Plus” red. Artur Wolski rozmawiał z dr hab. Tomaszem Wilanowskim i zespołem z Pracowni Przekazywania Sygnału Instytutu Nenckiego, o ich badaniach prowadzonych we współpracy z Monash University Central Clinical School w Melbourne. Badacze wykazali, że jeden z genów, znany jako GRHL1, ma działanie zapobiegające nowotworom skóry typu nieczerniakowego.

  Więcej
 • Dnia 8.03.2014 (godz. 23.10) w Programie I Polskiego Radia, w ramach cyklu „Magazyn Europejski Plus” red. Artur Wolski rozmawiał z dr hab. Tomaszem Wilanowskim i zespołem z Pracowni Przekazywania Sygnału Instytutu Nenckiego, o ich badaniach prowadzonych we współpracy z Monash University Central Clinical School w Melbourne. Badacze wykazali, że jeden z genów, znany jako GRHL1, ma działanie zapobiegające nowotworom skóry typu nieczerniakowego.

  Więcej
 • Dnia 27.02.2014 (godz. 21.40) w Radiu TOK FM, w ramach cyklu „RADIOWA AKADEMIA NAUK” red. Karolina Głowacka rozmawiała z dr hab. Tomaszem Wilanowskim z Instytutu Nenckiego o prowadzonych przez niego badaniach i znalezieniu nowego antyonkogenu.
  http://audycje.tokfm.pl/audycja/104

  Więcej
 • Dnia 1.01.2014 (godz. 21.15) w Programie I Polskiego Radia „Posumowanie roku w nauce” red. Artur Wolski rozmawiał m.in. z prof. Leszkiem Kaczmarkiem z Instytutu Nenckiego o sukcesach polskich neurobiologów w roku 2013. Wyniki prac grupy prof. Kaczmarka i dr hab. Eweliny Knapskiej dotyczące emocji i zapamiętywania przyjemnych doznań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „The Journal of Neuroscience”.

  Więcej
 • Dnia 25.12.2013 (godz. 23.30) w Programie I Polskiego Radia „Czas rodzinnych albumów” red. Artur Wolski rozmawiał m.in. z Łukaszem Bożyckim z Instytutu Nenckiego o jego pasji fotograficznej i odniesionych sukcesach. Łukasz Bożycki został w tym roku nagrodzony w prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej organizowanym przez Narodowe Muzeum Historii w Londynie i BBC.

  Więcej
 • Dnia 9.11.2013 (godz. 23.10) w Programie I Polskiego Radia, w ramach cyklu „Magazyn Europejski Plus” red. Artur Wolski rozmawiał z prof. Katarzyną Łukasiuk, z Pracowni Epileptogenezy Instytutu Nenckiego, o badaniach prowadzonych w ramach Grantu Europejskiego Epitarget, dotyczącego poszukiwania biomarkerów rozwoju padaczki u pacjentów po urazie mózgu.

  Więcej
 • Dnia 1.10.2013 (godz. 20.10) w programie Radia Warszawa (106,2 FM) red. Monika Mostowska rozmawiała z dr hab. Eweliną Knapską, kierownikiem Pracowni Neurobiologii Emocji Instytutu Nenckiego, o roli białka MMP-9 w jadrze środkowym ciała migdałowatego podczas uczenia się i zapamiętywania przyjemnych doznań.

  Więcej
 • Dnia 25.09.2013 (godz. 20.00) w programie TVP Warszawa, w ramach cyklu „POROZMAWIAJMY O NAUCE” red. Krzysztof Michalski rozmawiał z dr hab. Eweliną Knapską, kierownikiem Pracowni Neurobiologii Emocji, o roli ciała migdałowatego w procesie uczenia się i zapamiętywania przyjemnych doznań.
  http://www.tvp.pl/warszawa/publicystyka/porozmawiajmy-o/wideo/25092013/12510555

  Więcej
 • Dnia 23.09.2013 (godz. 21.30) w Programie I Polskiego Radia, w ramach cyklu „LUDZIE NAUKI” red. Krzysztof Michalski rozmawiał z dr hab. Eweliną Knapską, kierownikiem Pracowni Neurobiologii Emocji, o osiągnięciu naukowców z Instytutu Nenckiego, którym udało się udowodnić, że w procesie uczenia się i zapamiętywania przyjemnych doznań bierze udział konkretna część mózgu.

  Więcej
 • Dnia 21.09.2013 (godz. 23.15) w Programie I Polskiego Radia, w ramach cyklu „Naukowy zawrót głowy” – Magazyn Europejski Plus red. Artur Wolski rozmawiał z prof. Ewą Sikorą, Dorotą Janiszewską, Anną Karpą, dr Magdaleną Dudkowską i dr Grażyną Mosieniak, z Pracowni Molekularnych Podstaw Starzenia Instytutu Nenckiego, o badaniach prowadzonych w ramach Grantu Europejskiego Europejskie badania w celu określenia biomarkerów starzenia http://www.mark-age.eu/, koordynowanych przez Universitaet Konstanz (Niemcy).

  Więcej