Instytut Nenckiego na 22. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Drukuj
1 2 3

Dnia 9 czerwca 2018 r., pod hasłem RUCH, na Stadionie Narodowym odbył się 22. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

 

Instytut Nenckiego przygotował liczne pokazy w dwóch blokach tematycznych: Mrówki – małe, lecz ruchliwe (Prac. Etologii) i Mózg - nasz indywidualny trener (Doktoranci Instytutu Nenckiego).

 

Pierwszy z nich : Mrówki – małe, lecz ruchliwe prezentował fragmenty kolonii mrówek hodowanych w gniazdach obserwacyjnych. Zwiedzający dowiedzieli się między innymi „Jak szybko biega mrówka” i poznali „Najszybszy ruch w świecie zwierząt”. W kąciku plastycznym dzieci miały okazję narysować lub ulepić swoje własne wizje mrówek.

 

Prezentacja Mózg - nasz indywidualny trener pozwoliła zainteresowanym zapoznać się z budową i funkcjonowaniem mózgu oraz mechanizmami przepływu myśli i informacji. Uczestnicy dowiedzieli się jak funkcjonują poszczególne narządy zmysłu w sytuacjach imitujących ich działanie pod wpływem substancji psychoaktywnych (alkohol), a także w jaki sposób nasze oko reaguje na bodźce, jak szybko uzyskana informacja dociera do odpowiedniego ośrodka w mózgu.  Najmłodsi uczestniczyli w grach i doświadczeniach poszerzających ich wiedzę na temat funkcjonowania ośrodkowego i autonomicznego układu nerwowego. Co godzinę odbywał się pokaz obrazujący zasadę przekazywania sygnału pomiędzy neuronami.

 

Dodatkowo, namiocie „Naukoteka” odbywały się spotkania z naukowcami, w których uczestniczyli m.in. prof. Ewa Sikora, prof. Ewelina Knapska, prof. Leszek Kaczmarek i dr Paweł Boguszewski.

 

Nasz namiot odwiedziło ponad 5000 gości.

 

Po raz kolejny „internetowi słuchacze” (http://www.polskieradioeuro.pl; www.pikniknaukowy.pl) mogli obserwować, to co działo się Pikniku podczas transmisji na żywo.