Tydzień Mózgu w Instytucie Nenckiego

W dniach 13-18 marca 2017 odbył się w Instytucie Nenckiego kolejny Tydzień Mózgu. W tym roku zorganizowaliśmy cykl wykładów pod wspólnym hasłem „Mózg”: fakty i mity”. W ramach cyklu można było wysłuchać pięciu wykładów poruszających ważne społecznie, budzące zainteresowanie szerokiej publiczności tematy. Wykład inauguracyjny 13 marca wygłosiła dr Lidia Jureczko z II Kliniki Anestezji i Intensywnej Terapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas którego wyjaśniała zjawisko śpiączki, omawiała jej rodzaje i metody terapii. W wtorek 14 marca gościliśmy prof. Jerzego Leszka, kierownika Pracowni Psychogeriatrii i Choroby Alzheimera w Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który przedstawił najnowszy stan wiedzy na temat tej choroby i metody jej leczenia.

 

15 marca, w środę, interesujący wykład na temat szkodliwości narkozy wygłosił dr hab. Mirosław Czuczwar z II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytu Medycznego w Lublinie. Kolejny wykład, w czwartek 16 marca, wygłosił dr hab. Bogusław Habrat, kierownik Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, który w wyważony i kompetentny sposób opowiedział o potencjalnych korzyściach i zagrożeniach płynących ze stosowania marihuany. Ostatniego dnia, w piątek, gościliśmy znamienitego gościa, prof. Martę Bogdanowicz, założycielkę Polskiego Towarzystwa Dysleksji, która opowiedziała słuchaczom czym jest dysleksja i jak wygląda życie osób z tym problemem. Wszystkie wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem, słuchacze korzystali z okazji do dyskusji i zadawali wykładowcom wiele pytań, a po wykładach wiele osób zostawało i nawiązywało bardziej osobisty kontakt z wykładowcami, tocząc ożywione rozmowy i zadając kolejne pytania.

 

W poniedziałek, 13 marca, ogłoszono wynik konkursu plastycznego na najbardziej zabawny i pomysłowy model neuronu. W kategorii wiekowej gimnazjum konkurs wygrał Piotr Walczak z klasy IIIB gimnazjum im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej w Warszawie, natomiast wśród licealistów wyróżniliśmy Małgorzatę Szklarską z klasy IIE I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie.

 

18 marca, w sobotę, w godz. 10-16, w sali wystawowej Instytutu odbył się Dzień Mózgu dla Najmłodszych, dla których przygotowaliśmy bogatą ofertę zajęć, pokazów, testów, oraz wystawę neuroanatomiczną „Mózg: jak wygląda z zewnątrz i od środka”. Zainteresowanie imprezą przerosło naszej najśmielsze oczekiwania: szacujemy, że gościliśmy kilkuset (>500) zwiedzających, w tym wiele dzieci w wieku od wczesnoprzedszkolnego do licealnego, z różnych miejscowości, nie tylko z Warszawy. Dla tych zupełnie małych przygotowaliśmy rebusy, kolorowanki i zajęcia z lepienia modeli mózgu. Przebojem były tradycyjnie czapeczki mózgowe, własnoręcznie przygotowywane przez dzieci. Starsze mogły zwiedzać liczne stoiska, prezentujące m.in. anatomię i budowę komórkową mózgu, modele mózgu i ciała ludzkiego, iluzje optyczne, najnowszy sprzęt do badania zachowań zwierząt. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, gdzie chętni mogli poddać się krótkiemu badaniu EEG. Jak zawsze, tłumy gromadziły się przy stołach z mrówkami i innymi owadami. Wystawa neuroanatomiczna przyciągnęła młodych i starszych, do mikroskopów i przeglądarek ustawiały się kolejki chętnych.

           

Na sukces tegorocznego Tygodnia Mózgu złożyła się praca wielu osób. Samorząd Doktorantów Instytutu Nenckiego wziął na siebie trudne zadanie skompletowania obsady stanowisk a w sobotę dbał o najdrobniejsze szczegóły, dzięki którym wszystko szło idealnie. Doktoranci Instytutu wspaniale przygotowali swoje stoiska i przez cały dzień ciężko pracowali opowiadając, tłumacząc i dyskutując ze zwiedzającymi. W wydarzeniu wzięli również udział studenci Studenckiego Koła Naukowego Neurobiologów z Uniwersytetu Warszawskiego ze swoim programem, oraz studenci Koła Anatomicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy prezentowali profesjonalne modele mózgu, wypożyczone z Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej WUM. Firma ANIMALAB udostępniła do prezentacji nowoczesny sprzęt do badania zachowań zwierząt oraz aparat do EEG, który obsługiwał przedstawiciel firmy AD Instruments, pan Federico Cardona Rocha. Czaszki i preparaty mózgów wypożyczył Zakład Paleobiologii i Ewolucji UW, dzięki pośrednictwu dr Jana Jabłonki. Cała impreza mogłą się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Europejskiego Towarzystwa na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu (EDAB), Instytutu Nenckiego, Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego oraz Polskiej Akademii Nauk. Wszystkim współtwórcom sukcesu serdecznie dziękuję.

 

Dorota Nowicka