Archiwum

 • Dnia 16 października 2017 r. w Sali Wystawowej Instytutu Nenckiego (Centrum Neurobiologii) odbył się wernisaż wystawy Japonia na nowo – po raz pierwszy odkryta, którą tworzy 57 prace Ludmiły Kot i Romualda Zabielskiego. Wystawę można odwiedzać do 30 listopada br. w godz. 8.00-16.00.

  Więcej
 • Instytut Nenckiego współpracuje z Fundacją Zaawansowanych Technologii, której flagowym przedsięwzięciem jest Program Edukacyjno-Naukowy E(x)plory, organizujący staże i warsztaty. W dniach 5-6 października odwiedziła Instytut grupa stypendystów (9 osób).

  Więcej
 • 30 września 2017 r. na Stacji Hydrobiologicznej w Mikołajkach miała miejsce uroczystość nadania Sali Konferencyjnej im. prof. Jana Bohdana Dembowskiego (1889-1963) - polskiego biologa, fizjologa, etologa, dyrektora Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego (1947-1961), kierownika Zakładu Biologii Komórki (1945-1961), inicjatora utworzenia Stacji Hydrobiologicznej w Mikołajkach w 1951. 

  Więcej
 • 29 września 2017 r na Stacji Hydrobiologicznej w Mikołajkach odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu Doradczego ds. Stacji Naukowej. 

  Więcej
 • 29 września 2017, w trakcie części otwartej posiedzenia Rady Naukowej Instytutu Nenckiego, odbyła się uroczystość, podczas której Dyrektor Instytutu, prof. Adam Szewczyk, w podziękowaniu za szczególne zasługi na rzecz rozwoju Instytutu Nenckiego PAN, wręczył Medale 100-lecia Instytutu Nenckiego

  Więcej
 • W dniach 22.09-1.10.2017 r. odbył się w Warszawie XXI Festiwal Nauki. Na tegoroczną imprezę pracownicy i doktoranci Instytutu Nenckiego przygotowali interesujący i bogaty program.

  Więcej
 • Diplome D'Honneur FEBS

  W dniu 10 września 2017 roku w czasie ceremonii otwarcia 42 Kongresu FEBS (Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych) w Jerozolimie  - Komitet Wykonawczy FEBS uhonorował prof. Adama Szewczyka Dyplomem Honorowym.  Dyplom ten jest nadawany przez władze FEBS, za wybitne zasługi na rzecz Federacji. Prof. Adam Szewczyk przez 9 lat pełnił funkcję Koordynatora Kongresów (Congress Counselor) FEBS. Dyplom Honorowy wręczył Sekretarz Generalny FEBS prof. Vaclav Paces.

  Więcej
 • Wśród laureatów V edycji programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Mobilność Plus" znalazła się Monika Riegel, doktorantka Pracowni Obrazowania Mózgu kierowanej przed dr hab. Artura Marchewkę.

  Więcej
 • W dniu 17 września 2017 roku na Stacji Hydrobiologicznej Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach odbyło się  Sympozjum „Art and Science“ pt. „OBRAZOWANIE BIOLOGICZNE: INSPIRACJE NIEWIDZIALNYM ŚWIATEM?“. Spotkanie, z okazji 100-lecia Instytutu miało na celu poszukiwanie nowych inspiracji artystycznych w oparciu o mikroskopowe obrazowanie struktur komórkowych oraz mikroorganizmów wodnych.

  Więcej
 • W związku ze zbliżającym się 100-leciem Instytutu Nenckiego, ukazała się nowa edycja Informatora Instytutu Nenckiego "100 lat 1918-2018". W Informatorze, oprócz rysu historycznego, zamieszczono informacje dotyczące aktualnej działalności zakładów, pracowni i jednostek wspomagających oraz Stacji Hydrobiologicznej w Mikołajkach.

  Więcej
 • W dniu 5 września 2017 w godzinach popołudniowych na Stacji Hydrobiologicznej Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach odbyło się otwarte dla szerokiej publiczności spotkanie edukacyjne “Wieczór z Owadami” inaugurujące warsztaty entomologiczne „Świat owadów wokół nas”, które odbywały się tam w dniach 5-11 września 2017.

  Więcej
 • W dniach 5-11 września 2017 na Stacji Hydrobiologicznej Instytutu Nenckiego w Mikołajkach odbyły się warsztaty entomologiczne „Świat owadów wokół nas”. Głównym celem warsztatów była popularyzacja różnych aspektów entomologii, nowoczesnych metod badań behawioralnych oraz zasad zrównoważonego rozwoju. Warsztaty wpisały się również w obchody stulecia Instytutu Nenckiego. 

  Więcej
 • Pierwszego września odszedł od nas profesor Remigiusz Tarnecki. Prof. Remigiusz Tarnecki całe swoje życie zawodowe związał z Instytutem Nenckiego. Pracę badawczą rozpoczął pod kierunkiem prof. Jerzego Konorskiego, jeszcze w  okresie łódzkim Instytutu, prowadząc badania w zakresie fizjologii mózgu. Jako uczeń i długoletni współpracownik Jerzego Konorskiego zajmował się znaczeniem funkcjonalnym okolicy czuciowo-ruchowej kory mózgowej w wytwarzaniu instrumentalnych odruchów warunkowych.

  Więcej
 • W dniach 28-31 sierpnia 2017r. odbył się, pod patronatem i przy wsparciu Instytutu Biologii Doświadczalnej  im. Nenckiego PAN oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, XIII Międzynarodowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego.

  Więcej
 • 20 sierpnia 2017 r., w ramach spotkań z cyklu “Podróże Przyrodnicze” na Stacji Hydrobiologicznej w Mikołajkach, dr Maciej Karpowicz z Uniwersytetu w Białymstoku opowiadał o wyprawach na rafy koralowe świata oraz o bogactwie przyrody tych unikalnych i bajecznie kolorowych ekosystemów morskich. Prelekcji towarzyszył pokaz sprzętu nurkowego. W spotkaniu uczestniczyło około 30 osób.  

  Więcej
 • Dnia 8 sierpnia 2017 r. w Sali Wystawowej Instytutu Nenckiego (Centrum Neurobiologii) otwarta została  wystawa Ogrody świata, którą tworzy 30 prace zwycięzców i laureatów VIII Międzynarodowego Konkursu „International Garden photographer of thr Year – Competition 8”. Wystawę można odwiedzać do 30 września br. w godz. 8.00-16.00.

  Więcej
 • Czy możemy zmniejszyć głód alkoholowy u osób uzależnionych? W Pracowni Neurobiologii kierowanej przez Profesora Leszka Kaczmarka prowadzone są badania, które mają na celu zrozumienie molekularnych i neurobiologicznych podstaw uzależnień. Pokazano, że motywacja do alkoholu może być powiązana z manipulowaniem poziomu jednego enzymu - metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej 9 (MMP-9).

  Więcej
 • Zawiadamiamy, że w tegorocznej edycji konkursu o nagrodę im. Jerzego Konorskiego, przyznawaną corocznie przez Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego i Komitet Neurobiologii PAN, Komisja pod przewodnictwem prof. dr hab. Mariana H. Lewandowskiego, w składzie: prof. dr hab. Krystyna Domańska-Janik, prof. dr hab. Włodzimierz Duch, prof. dr hab. Jacek Jaworski, prof. dr hab. Joanna Lewin-Kowalik i prof. dr hab. Jerzy Mozrzymas  w głosowaniu tajnym przyznała Nagrodę pracy: Massive cortical reorganization in sighted Braille readers.

  Więcej
 • Dnia 27.07.2017 r. na Stacji Hydrobiologicznej Instytutu Nenckiego w Mikołajkach odbyły się letnie zajęcia edukacyjne MÓZG NA WAKACJACH (3 edycja), przeprowadzone przez doktorantów i pracowników Instytutu Nenckiego. W zajęciach wzięło udział około 70 osób.

  Więcej
 • Doktorat w Instytucie Nenckiego to pierwszy krok do kariery naukowej. To pełna wyzwań praca w projekcie, spotkania wybitnych naukowców, samorealizacja, szansa pracy w międzynarodowym środowisku. Poznaj listę dostępnych projektów: http://www.nencki.gov.pl/wszystkie-projekty

  Więcej